09:30 - 10:15 | 10:15 - 10:30 | 10:30 - 11:30 | 11:30 - 12:00 | 12:00 - 13:00 |
Közös ráhangolódás |
Szünet | Előadások (1. blokk) | Kávészünet | Előadások (2. blokk) |
---|---|---|---|---|
2015. július 24, 15:00: Első, bevezető alkalom és meghallgatás, az aktív résztvevők kiválasztása
2015. július 25-től: Reggelenként mesterkurzus és próbák a közös éneklést vezető kórussal. A színpadi próbák és a közös éneklések délután és koraeste zajlanak.
Bővebb leírást a programról itt talál!
9:30-tól 13:00-ig!!!
Gyöngyösi Levente zeneszerző előadása egykori zeneakadémiai tanára, Orbán György, valamint barátai, Vajda János, Csemiczky Miklós és Selmeczi György, illetve maga Gyöngyösi Levente kórusművészetébe enged bepillantást. Az öt zeneszerző-jóbarát egy-egy művének rövid elemzése során szó esik majd a kodályi kórustradícióról, valamint az ötösfogat tagjait a mesterhez fűző és a tőle elválasztó jellemzőkről is. A műveket a Magyar Rádió Énekkara szólaltatja meg karnagyuk, Pad Zoltán vezényletével. Zongorán közreműködik: Réti Balázs (MMA ösztöndíjas)
Leírás hamarosan!
Moderátor: Jo ANNEMANS
A gyerekek gyakran olyan pajtásokból alakítanak kis baráti közösségeket, akikkel leginkább megtalálják a közös hangot. A kórusénekléshez azonban elengedhetetlen az énekesek közötti empátia. Különféle módszereket vizsgálunk meg, melyekkel az énekesek találkozni tudnak, egymással kapcsolatba tudnak lépni, képesek mosolyogni és vidáman egymásra nézni. Játsszunk együtt!
Kanada zenéje visszatükrözi a nagy kiterjedésű ország földrajzi valóságát, soknemzetiségű örökségét és történelmének, természeti adottságainak egyéb aspektusait. Ez a kottaolvasó és repertoárbővítő alkalom Kanada zenéjének legkorábbi időszakával, a gyarmatosítás idejével (a quebeci Ursula- apácák korával) kezdődik és olyan kóruszenével ismertet meg, mely csak napjainkban kezd nyomtatott formában is napvilágot látni. A program másik központi témája a modern kanadai kóruszene legújabb áramlatait érinti. A résztvevők kezébe adott anyagok zenei részleteket, koncertműsorra vonatkozó javaslatokat, zeneszerzői és kiadói weboldalakra mutató linkeket, valamint a Canadian Music Centre-ből származó, kiválóan használható forrásanyagot is tartalmaznak.
A prezentáció keretében bemutatásra kerül a felhasználóbarát „Musica” (további információ: www.musicanet.org), ahol hozzáférhető kórusművek kottái állnak rendelkezésre részletes leírással, valamint a koncertprogramok tervezését segítő precíz kereső felülettel. Az oldal több nyelvű, multimédiás linkekkel ellátott (pontos helyesírással, fordítással, videókkal). Bemutatunk ezen kívül olyan új online szolgáltatásokat, mint a kottagyűjtemény vagy zenei könyvtár kezelése komplett adatbázis segítségével, valamint interaktív lehetőségeket zeneszerzők, kiadók, karvezetők számára a projekt kibővítése érdekében.
„Hogyan írjunk jazz stílusban?” Nagyon pontos útmutatást és általános ötleteket kaphatnak a résztvevők egy jazz átiratok készítésében jártas szakember nézőpontjából, fejleszthetik a jazz területén meglévő készségeiket és érzésvilágukat. Kórusletétek részletes tanulmányozása segít majd megérteni, hogy szólalhat meg egy kórus big band-ként, használható szabályokat tanulhatnak a hangképzésről, a ritmikai alapokról, a jazz-frazeálásról, valamint a hangsúly és a szellemhangok fontosságáról a swingben.
Az amatőr kórusok egyre tapasztaltabbá válnak abban a tekintetben, ahogyan szervezeteiket irányítják. Tido Visser a világ egyik legjobb profi kamarakórusának, a Hollandia Kamarakórusnak szervezőjeként dolgozik. Rövid kurzusa során bemutatja, hogyan érdemes megfelelő, egyedi elnevezést adnunk kórusunknak és meghatároznunk a többi kórus között elfoglalt helyét, illetve hogyan népszerűsítsük és működtessük az énekkart. Mitől lesz egy kórus egyedi, hogyan szervezzünk önkéntesekből álló csapatot és hogyan szólítsunk meg profi szakembereket a kórussal való együttműködés érdekében?
A műhely célja, hogy zenei elképzeléseimet bemutassam és ötleteket adjak, hogyan szerezzünk zenét gyermekek és ifjúsági kórusok számára. Zene és költészet kapcsolatban állnak egymással: a kezdeti, kreatív pillanat egy kóruszenét író szerző számára a költészettel kezdődik, így a zenét a költői szöveg kívánalmainak megfelelően kell tovább szőnie. E szövegből kiindulva a zeneszerző ritmusokat és megfelelő mondatokat választ ki, hogy a kívánt végső eredmény megszülethessen.
A zenei aspektusok:
- a kórus hangzásvilága, amelyre a zeneszerző az adott darabot komponálja
- javaslatok és euritmikus részek beillesztése a kottába
- a kortárs zene hangeffektusainak használata, szabálytalan ütemű ritmusok stb.
A műhely során használt zenei példákat élőben a Luimar Arismendi professzor által vezetett Schola Juvenil de Venezuela együttes szólaltatja meg.
A kórus flashmobok izgalmas események mind az énekesek, mind pedig a meglepetésben részesített közönség számára is. A spontán élményt nyújtó villámkoncertekről készült videók számos helyen fellelhetők az interneten. A sikeres flashmobok azonban sok előzetes tervezést, előkészületet és döntést igényelnek, különösen akkor, ha az eseményről felvétel is készül. Tobias Hug a flashmobok megvalósításának útján kalauzol el minket, szót ejtve a megfelelő repertoárról, a helyszínről, előkészületekről és egyéb témákról, kitérve nem utolsó sorban arra is, hogyan kerülhetjük el a leggyakoribb hibákat.
Kórusa következő útját tervezi és érdekes fesztiválok, versenyek után érdeklődik? Tetszik Önnek a „Cantat” ötlete és szeretne csatlakozni a következő Cantat rendezvényhez az elkövetkezendő években? Az alkalom karvezetőknek, igazgatóknak és kórusszövetségek képviselőinek szól, amelyen többet is megtudhatnak a különböző, 2016 és 2018 közt megrendezésre kerülő, Cantat- típusú fesztiválokról, valamint megismerhetik a Kórusfesztivál Hálózat (Choral Festival Network) weboldalát, az Európai Kórusszövetség- Europa Cantat kóruseseményeinek kalendáriumát és egyéb hasznos weboldalakat is.
Yveline Damas (Africa Cantat)
Oscar Escalada (America Cantat)
Tim Sharp (America Cantat)
Jean-Claude Wilkens (Choralies)
Kaie Tanner (Europa Cantat XX Tallinn, Choral Festival Network)
Móczar Gábor (Europa Cantat XIX 2015 Pécs)