Fesztivál
Pécs, a fesztiválváros

Pécs pezsgő kulturális életéről, ezen belül is kiváló kóruséletéről is híres. 1988-ban már otthont adott egy EUROPA CANTAT fesztiválnak, amely történelmi pillanat volt mind a város, mind pedig az ország és az akkori Európai Ifjúsági Kórusok Szövetsége számára: ez volt az első, s egyben utolsó alkalom, hogy a „Vasfüggöny” mögött, Európa keleti részén kerülhetett megrendezésre egy ilyen esemény.

2010-ben jelentős változásokat hozott a város életében az, hogy elnyerte az Európa Kulturális Fővárosa címet. Tereit felújították, új koncertteremmel, a Kodály Központtal bővült, valamint a régi Zsolnay porcelángyár területén létrejött a Zsolnay Kulturális Negyed.

Lehetőség nyílik majd felfedezni mindezen helyszíneket a fesztivál ideje alatt, hiszen programjaink a város egészét érintik.

 

© A filmet készítették: János Beni és Bányai Gábor

 

 Az EUROPA CANTAT XIX Pécs 2015 fesztivál a zenei programot illetően három fő irányvonalat tart szem előtt, kiemelve a vendéglátó város egyedi jellemzőit, és különleges hangulatát:

KERESZTUTAK – kultúrák, vallások és kóruszenei identitások találkozása

GYÖKEREKTŐL A GYÜMÖLCSIG – örökség és újítások, a népi hagyományoktól az új zenei műfajokig

NYITOTT KAPUK – nyiss új barátságok és új, még felfedezetlen, gazdag kóruszenék felé

 

 

Pécs, a kultúra városa

A kétezer éves kultúrának, a város mediterrán éghajlatának és nem utolsó sorban a kiváló boroknak köszönhetően Pécs számos világhírű művésznek adott otthont az impresszionistáktól kezdve a Bauhaus és az op-art művelőjéig. Csontváry Magányos cédrusa, Vasarely hipnotizáló hatású Zebrái, Breuer Bauhaus széke, a Zsolnay család porcelánból gyúrt mestermunkái: mind a kultúra és inspiráció városának szülöttei.

 vasarely      csontvary

A város híres múzeumairól, pezsgő művészeti életéről és fesztiváljairól, a város szellemi, kulturális és történelmi értékei évről-évre jelentős számú látogatót vonzanak.

Európa Kulturális Fővárosaként 2010-ben Pécs látványos fejlődésen ment keresztül és vált gazdagabbá olyan különleges és világszínvonalú létesítményekkel, mint a Dél-dunántúli Regionális Könyvtár és Tudásközpont, a Kodály Központ és a Zsolnay Kulturális Negyed.

A Tudásközpont, benne a Kaptárral és hatalmas könyvtárával az a hely, ahol mindenki megtalálja a keresett olvasnivalót, illetve tudományos konferenciát, bármilyen tudományágról illetve témáról legyen is szó.

Kodaly Kp         Kodaly Kp2

A szomszédos Kodály Központ szintén otthont ad különböző konferenciáknak. Nevét Kodály Zoltánról, a világhírű magyar zeneszerzőről kapta, aki a Kodály módszert kidolgozta. A Kodály Központban a zene Pécsett új otthonra lelt; a tökéletes akusztikáját és a legkorszerűbb hangtechnikai berendezéseit nem csak a rezidens Pannon Filharmonikusok dicsérik, hanem többek közt olyan világhírű vendégművészek is, mint Maxim Vengerov, Al Di Meola, The King’s Singers és a Voca People.
Kodály Központ 3D séta - Járja be a Kodály Központot!

 

zsolnay n       zsolnay n2

Ha a koncertközpontot magunk mögött hagyjuk, a közelben már szemünk elé tűnik néhány magas, cifra kémény: jó úton vagyunk a Zsolnay Kulturális Negyedbe, Kelet-Közép-Európa legnagyobb kulturális épületegyüttesébe. Amint belépünk a „Zsolnay” egyik kapuján, már megigéznek a csodák, amelyek itt várnak ránk. A korábbi gyárterületen számos színház várja a különböző korosztályokat: a Bóbita Bábszínház a legkisebbeknek, a kicsit felnőttebbeknek pedig a Janus Egyetemi Színház igyekszik a kedvében járni; állandó kiállításokon barangolhatunk a gyár dicső múltjában és a közelmúlt kortárs képzőművészetében (Gyugyi-gyűjtemény, Rózsaszín Zsolnay, Család- és Gyártörténeti Múzeum). Találunk itt digitális Planetáriumot, interaktív tudományos játszóházat, (az ún. Labor), nagy galériát (M21 Galéria), két koncerttermet (E78 és Liszt Ferenc Hangversenyterem), egy könyvárat (American Corner) és éttermeket, kávézókat, ajándékboltokat, játszótereket, sétányokat, valamint két egyetemi kar 300 hallgatóját, akik ebben az inspiratív környezetben tanulhatnak és alkothatnak.
Zsolnay Negyed 3D séta  - Járja be a Zsolnay Negyedet!

 

Kórusélet

A város zenei élete rendkívül fejlett és a kórusművészet kitüntetett helyzetben van. Az elmúlt 50 évben több, mint 300 kiemelkedő díjat, kitüntetést, oklevelet kaptak Pécs kórusai. Pécs számos kórusfesztivált látott vendégül, köztük az 1988-as 10. EUROPA CANTAT fesztivált és a 2010-es Pécs Cantat-ot.

A városban a következő énekkari események kerülnek megrendezésre rendszeresen: Nemzetközi Kamarakórus Fesztivál, Európai Bordalfesztivál férfikaroknak, Bartók-Kodály műhely karmesterek számára, Ifjúsági Kórusok Műhelye.

Nem csoda, hogy Pécset választották az 1988-as Europa Cantat X. fesztivál helyszínéül, melyet története során először rendeztek a Vasfüggöny mögött. A „legendás tizedik” még mindig emlékezetes annak a 3672 embernek, akik részesei voltak, ahogyan része a kollektív pécsi emlékezetnek is.

Néhány szó Pécs zenei életéről

A város zenei élete rendkívül fejlett. A XVIII. század elején a püspökség volt a zenei élet központja, de a szervezett, állami zenei oktatás is közel két és negyedszázados múltra tekint vissza – 1788-ban már a helyi állami iskolában is indul zenetagozat.

1811-ben a Bécsből idetelepült Lickl György, Mozart kortársa és Haydn tanítványa megalapította a Zeneművész Társaságot (Tonkünstler Sozietät) és az ország legjobb szimfonikus zenekarát életre hívva, 1830-ban már operabemutatókra is vállalkozott. E Zeneművész Társaság tekinthető a fesztiválunkon is közreműködő, kiváló Pannon Filharmonikusok elődjének.

A zene a pécsi otthonok és a helyi társadalom mindennapi életének részévé vált, a gyakorló muzsikusokon túl kifinomult és igényes közönséget nevelve. A zeneegyletek, iskolák, civil testületek dalárdái pedig megalapozták a kórusmuzsika máig tartó kultuszát a városban.

„Legyen a zene mindenkié…” (Kodály Zoltán)

Kodály Zoltán 1945 őszén pihenni jött Pécsre, de hamarosan felkereste a konzervatóriumot, ahol 139 tanulóval kísérleti kurzust indított. Az ún. előképzősök – 8-9 éves gyermekek – még a hangszeres stúdiumok megkezdése előtt, a relatív szolmizáció segítségével tanultak meg kottát írni és olvasni. E kísérletek alapján hirdette meg még azon az őszön Pécsett a magyar zenei nevelés új útját, amelyet ma Kodály-módszerként ismer a világ.

A magyar kóruskultúra másik kiemelkedő egyénisége, Bárdos Lajos is ezer szállal kötődött a vidékhez: Kodályhoz hasonlóan, számos kompozícióját ajánlotta Baranya megye és Pécs kiváló kórusainak.

E nagyszerű énekkarok az elmúlt évtizedek során nemzetközi elismerések, díjak számolhatatlan tömegét hozták haza, szűkebb pátriájuk nevét ismertté téve a világ négy sarkában. Ám ami még a díjaknál, elismeréseknél is lényegesebb: a kiváló zenészeknek, tanároknak és muzsikáló közösségeknek hála, egyre pezsgőbb, gazdagabb kulturális, és ezen belül zenei élet teszi élhetővé, szerethető, emberléptékű és művészetbarát a „zenélő” várossá Pécset. Hivatásos vagy sem – nem számít – „Legyen a zene mindenkié…” ahogy Kodály megfogalmazta.

És a zene valóban mindenkié Pécsett – szinte nincs az évnek olyan napja, amikor a zeneszerető közönség ne találna neki tetsző előadást – az operától a jazzig, a népzenétől az oratóriumig. S szintén alig akad olyan nap, hogy a város számtalan öntevékeny énekkarának, éneklő-muzsikáló közösségének valamelyike ne próbálna, vagy ne lépne pódiumra.

 

A régió kincsei

Az alábbi különleges extra programokat ajánljuk, melyekkel a fesztivál idején felfedezhetik Pécs és a régió egyedi értékeit:

Táncházak a városban: ezeken a különleges esteken megismerhetjük a magyar és a helyi kisebbségek tradicionális táncait. Élő népzenével és tánctanárok segítségével sajátíthatjuk el a lépéseket, bárki csatlakozhat!

Magyar népzenei koncertek

Légy extrém: a Mecsextrém Park Téged vár a Mecsek erdejében! Tedd próbára ügyességedet és bátorságodat! Végig mersz araszolni a fák közt kifeszített drótkötélpályán? Le mersz gurulni a dombon egy gömb belsejében?

Borkóstolás: Magyarországon 22 borvidék található. Ezek mindegyike nemcsak ízletes nedűkkel, de csodás tájakkal és izgalmas látnivalókkal is büszkélkedhet. Pécs és környéke kiválóan alkalmas szőlőművelésre, a helyi cirfandlit mindenképpen kóstolásra ajánljuk, a vörösborok kedvelőinek pedig a Villányi borvidéket javasoljuk!

Gyógyfürdőzés, wellness: Magyarországon manapság nagyon felkapott lett a gyógyfürdőben való ejtőzés és feltöltődés, amiket a turisták is előszeretettel űznek. Pécs környéke a gyógyvizek kedvelőinek igazi Paradicsom, a Harkányi Termálfürdő a wellness szolgáltatások legszélesebb választékát nyújtja.

Fedezzük fel a reneszánsz világát: keressük fel a közeli bikali Reneszánsz Élménybirtokot! Találkozzunk igazi lovagokkal, apródokkal, kézművesekkel, parasztokkal, solymászokkal és sok érdekességgel. Kóstoljunk hamisítatlan középkori borokat és ételeket!

 

Történelem

Multikulturális város, örökség és innováció

A helybéliek büszkén emlegetik Pécset kétezer éves városként: itt Sopianae néven már a római korban jelentős központ állt, Pannonia tartomány székhelye. A Székesegyház környékén levő késő római és ókeresztény kápolnák, temetők is erre emlékeztetnek bennünket. Gótikus, reneszánsz, barokk kori lakóház, keresztény templom, mohamedán imahely, mecset és dzsámi, fürdő és középület – építészeti kincsek a római korból, a középkorból, a török hódoltság idejéből, illetve a polgárosodás korából. Mindez együtt, egymás mellett, egy városban. A korai kereszténység korszakát idézik fel a római és ókeresztény emlékek, festett kripták amelyeket a székesegyház mellett tártak fel. Az ókeresztény temetői komplexum, a Cella Septichora, mint a maga nemében egyedülálló építmény-együttes 2000 óta szerepel az UNESCO világörökség listáján.

cella septichora     cella septichora2

A honfoglalást követően, 1009 körül államalapító királyunk, Szent István püspökséget alapított Pécsett. 1367-ben I. (Nagy) Lajos király uralkodása alatt Pécs vált Magyarország első egyetemének székhelyévé. A Pécsi Tudományegyetem a mai napig meghatározó kulturális és tudományos központ –10 karával és közel 30.000 hallgatójával a legnagyobb egyetem Magyarországon.

PTE     PTE2

A város fejlődése a XIX. század második felének új gyáralapításaiban is demonstrálható: ekkor kezdődött a Zsolnay porcelán, a Littke pezsgő és az Angster orgona gyártása, melyek ma már világhírű márkák és védjegyek.

Zsolnay vaza     Angster

Jelenleg Pécsnek megközelítőleg 170.000 lakosa van és a régió ipari-tudományos-kulturális központja. Mivel a környéken jelentős horvát, német, roma és szerb kisebbség él, ezért számos intézmény működik a városban, melyek a nemzetiségek kultúráját ápolják és gondozzák.

Pécs – szellemi, kulturális és történelmi értékeinek köszönhetően nagyszámú látogatót vonz, 2010-ben pedig joggal nyerte el az Európa Kulturális Fővárosa címet.

3D túra a városról

EKF